Co je slyšet z mlčení

 

CO JE SLYŠET Z MLČENÍ (2018) with a new Afterword by Arthur Sabatini

Czech translation of Out of Silence (2015)

“Čo a kto dnes zastaví resentimenty na éru tých dvoch zverských režimov? Príbehy našich otcov a dedov? Životné príbehy akým je niekolkogeneračná drama od Dr. Matuštíka, zanechávajú stopy. Podaktoré aj viditeľné. Akurát ich netreba ukladať do kredencov inštitúcií.”
——Fedor Gál, Ph.D., autor, publicista, filmový dokumentarista, spoluzakladateľ a predseda hnutia, Verejnosť Proti Násiliu, které v roku 1989 viedlo k pádu komunizmu na Slovensku; narodil sa ku koncu vojny v koncentračnom tábore Terezin

„Matuštíkova kniha zůstane svědectvím pro všechny z nás, kteří žijí ve stínu nějaké katastrofy, tedy pro ty, kdo zápasí se svými posmrtnými nebo Lazarskými rozměry, což vlastně znamená, že je určena nám všem.“
——Sandor Goodhart, profesor angličtiny a židovských studií, Purdue University

„Od šoa ke komunistickému Československu k postkomunistické východní Evropě až po velmi lidské a často přehlížené dimenze toho, jak se jednotlivci a komunity oddělují a smiřují. Kniha „Co je slyšet z mlčení“ je silně odhalující, dojemně břitký a odvážně osvobozující portrét.”
——Lewis R. Gordon, profesor filosofie, africana studií a judaistiky, UCONN-Storrs; hostujícím profesorem Univerzity Nelsona Mandely, Rhodes Univerzity, Jihoafrická republika; a předseda EuroPhilosophy, Université Toulouse Jean Jaurès, Francie

CO KDYBY VAŠE MINULOST – A VAŠE SKUTEČNÁ IDENTITA – BYLA PŘED VÁMI SKRYTA TÉMĚŘ POLOVINU VAŠEHO ŽIVOTA? CO KDYBY EXISTOVALI VAŠI ŽIDOVŠTÍ PŘÍBUZNÍ, KTEŘÍ PŘEŽILI HOLOKAUST, KTEŘÍ ŽILI VE VÝCHODNÍ-STŘEDNÍ EVROPĚ, KDO BYLI A KDO BYLA DRUHÁ A TŘETÍ GENERACE PŘEŽIVŠÍCH NAROZENÁ ZA ŽELEZNOU OPONOU?

MM-Kandinsky-full

„Filosoficky bohaté memoáry muže spojujícího se se svým židovským dědictvím, které objevil až později v životě. Matuštík se narodil na Slovensku v roce 1957 a osiřel ve věku 14 let. Později podepsal Chartu 77 jako vyjádření vzdoru vůči komunistickému autoritářství, uprchl z Československa a nakonec se usadil ve Spojených státech jako respektovaný akademik. Přesto ho nic z toho plně nepřipravilo na zprávu, kterou obdržel v roce 1997 a která kompletně změnila jeho smysl identity. Zatímco žil v Chicagu, přišly mu dva dopisy od australských příbuzných, které odhalily jeho židovský původ – velký kus rodinné genealogie, který byla jeho matka odhodlána před ním zatajit. Nikdy s ním nemluvila o hrůzách holokaustu, když vyrůstal, a tak nevěděl, že rodina jeho matky byla zpustošena nacistickým násilím. O patnáct let později, po pečlivém pátrání po své nevyslovené historii, objevil důvody úmyslného mlčení jeho matky. Protože byl zbaven plného vnímání své minulosti, tyto memoáry jsou neobvyklým cvičením v „post-paměti“, jak se autor pokouší postupně odhalit osobní historii, kterou nikdy nezažil. Matuštík, známý profesor filozofie a autor šesti akademických knih, vkládá své osobní pátrání do kontextu světových dějin a rozebírá nepříjemnou situaci Židů a globální konflikt proti tyranii, který poznamenal 20. století. Jeho přemítání jsou často hluboce filozofická a literární a pokrývají impozantní šíři témat od Platóna k Pink Floyd. To vše má za následek velmi variabilní dílo, které odolává snadné kategorizaci – je to komplexní amalgám osobního a historického hledání, které on sám nazývá svou „filozoficko-politickou výpravou“. Próza se může zdát vzletně poetická, ale i hutná. Nicméně jeho pokus zachránit sám sebe od „generační slepoty“ je jak intelektuálně stimulující tak i hluboce dojímavý. „Hanba je nepřiznané trauma toho, kdo přežil,“ píše. „Trauma mé matky mě zatížilo pocitem viny její generace a mým vlastním pocitem viny přeživšího. Trpěl jsem kvůli jejím nezaceleným ranám, i když jsem přežil její traumatizované mlčení.“ Důležité zkoumání toho, co to znamená objevovat sám sebe a získat pocit, že někam patříme.”
——Kirkus Indie Review, Kirkus Media LLC, 6411 Burleson Rd., Austin, TX 78744

Martin Beck Matuštík je Lincoln profesorem etiky a náboženství a profesorem filosofie a náboženských studií na Arizonské státní univerzitě.

e-kniha k dostání https://www.martinus.sk/?uItem=295251

7.60 euro/199 CZK

 

 

 

%d bloggers like this: